لمینت دندان

لمینت دندان ، که گاهی اوقات روکش نامیده می شود ، روکش باریکی است که برای زیبا تر شدن لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی دانه های لمینت روی دندان گذاشته میشوند ، باعث تغییر شکل ، رنگ طول تاج دندان و… با سلیقه خود فرد میشود فایده آن غیر از قشنگی ، فواید دیگری هم دارند از جمله افزایش استحکام دندان ها در مقایسه با مینای دندان دارند و با پوشاندن نا هماهنگی و دیگر نقص های دندان تمام دندان ها را به صورت مرتب و منظم کنار یکدیگر قرار میدهد.

جنس لمینت را میتوان از نوع چینی (پرسلن) و یا از مواد رزین کامپوزیت ساخت . مقاومت لمنت چینی در برابر لکه ها بالاتر از کامپوزیت رزین است. برخی روکش های چینی را ترجیح می دهند زیرا در برابر لکه ها مقاومت بیشتری دارند و ویژگی های انعکاسی نور به دندان های طبیعی نزدیکتر است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن ۱۰۰۰ ۲۸ ۴۴ ۰۲۱ تماس بگیرید.

انواع لمینت

لمینت دارای دو نوع کامپوزیت و سرامیکی است.

لمینت کامپوزیتی : دارای ضخامت نیم میلیمتر میباشد و نیازی به تراشیدن دندان ندارد، رنگ زیبا و ضخامت آن باعث استقبال بیشتر این نوع لمینت شده. زیبایی لبخند و فرم دهی خاص ان از مزیت های دیگر لمینت سرامیکی است.

لمینت سرامیکی : قیمت لمینت سرامیکی بالاتر از لمینت کامپوزیتی است ، گاهی اوقات نیاز دارد تا تراشیده شود و بعضی وقت ها نیاز دارد که به دندان فرم دهد و در لابراتور نیز ساخته میشود. از مزیت های لمینت سرامیکی این است که نوع جنس خوبی دارد و تنوع رنگ بیشتری دارد

کاربرد لمینت دندان

از لمینت دندان برای زمانی استفاده میشود که دندان دچار رنگ پریدگی یا شکستگی شده باشد و برای این موارد اسفاده میشود :

 • آن دسته از دندان ها که عصب کشی شده اند، دارو های گوناگون مصرف شده و تاثیر رزی های پر کننده و …
 • دندان های که ساییده شده اند
 • دندان شکسته شده
 • دندان نا مرتب
 • دندان هایی با فاصله زیاد

کاهش هزینه دندانپزشکیکسانی که نمیتوانند از لمینت استفاده کنند

کسانی که دندان قروچه دارند چون اگر این عادت ادامه دار باشد باعث میشود لمینت دندان شکسته و از بین بروند.

افرادی که مینای کافی روی دندان هایشان ندارند.

کسانی که دندان های آن ها دارای پوسیدگی است و یا بیماری لثه دارند.

کسانی که بر اثر پوسیدگی دندان یا غیره ، دندان هایشان ضعیف شده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن ۱۰۰۰ ۲۸ ۴۴ ۰۲۱ تماس بگیرید.

مزیت لمینت

 • طرح لبخند : از معیار های مهم هر فرد داشتن بخندی زیباست لمینت دندان ، دندان های زرد و آسیب دیده شما را ترمیم میکند و همین امر باعث یشود لبخند شما زیبا تر شود
 • لمینت تهاجمی : برای اجرای آن ها روی دندان ها باید مقداری از دندان های شما تراشیده شود ولی مقدار تراشی که داده میشود بسیار کم است و به دندان ها اسیبی وارد نمیشود.
 • استحکام رنگ : از مزیت های مهم لمینت سرامیکی استحکام رنگ ان در برابر زرد شدن است اگر اصول بهئدشاتی را به خوبی رعایت کنید در طولانی مدت درخشندگی روی دندان های شما باقی خواهد ماند.
 • ظاهر طبیعی در لمینت : همانطور بالاتر گفته شد لمینت دندان را میتوان به رنگ دلخواه انتخاب کرد به همین دلیل میتوانید نزدک ترین رنگ به دندان های خود را انتخاب کنید.

لمینتعوارض لمینت

 • امکان ترمیم وجود ندارد : اگر دندان های شما دچار اسیب دیدگی یا پوسیده شود امکان ندارد ترمیم شود و باید لمینت دندان تعویض شوند.
 • برگشت پذیری امکان ندارد : سطح دندان ها موقع گذاشتن لمینت کمی تراشیده میشود و این باعث میشود که تا اخر عمر از لمینت استفاده کنید و نمیتوانید جای ان را پر کنید
 • هزینه زیاد
 • حساسیت های دندان
 • به هیچ وجه برای انجام لمینت دندان زیر دست افراد غیر متخصص نروید زیرا دندان های شما دچار پوسیدگی میشود میتوانید لیست بهترین دندان پزشکان در تهران را مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن ۱۰۰۰ ۲۸ ۴۴ ۰۲۱ تماس بگیرید.

مراحل انجام لمینت

برای انجم لمینت دندان باید سه بار به مطب دکتر دندانپزشک مراجعه کنید که بار اول برای مشاوره و بار دوم و سوم برای آماده سازی و قرار دادن لمینت روی دنددان ها است.

کارت تخفیفمرحله اول ، مشاوره

در مرحله اول باید  هدفتان را از انجام لمینت دندان به دکتر خود بگویید . دکتر دندان های شما را معاینه میکند و تصمیم میگیرد که لمینت برای دندان های شما مناسب است یا خیر، دکتر ممکن است برای اطمینان بیشتر از دندان های شما عکس برداری کند. و با شبیه سازی به شما میگوید که ندان های شما بعد از لمینت به چه شکل در میاید.

مرحله دوم ، آماده سازی دندان

لمینت‌ها جای مینای دندان قرار میگیرند به این علت مقداری از مینای دندان تراشیده میشود تا فضا برای دندان باز شود. تقریبا بین ۰.۳ تا ۱ میلیمتر از مینای دنان تراشیده میشود ممکن است بدون بی حس کردن یا با بی حسی دندان انجام شود.

مینای دندان که تراشیده شد ، دکتر قالب لمینت دندان شما را به آزمایشکاه میفرستد تا دندان های شما ساخته شود. زمان تحویل دندان ها از دو هفته تا یک ماه  زمان میبرد و در این مدت از لمینت موقت روی دندان های شما استفاده میشود.

کاربرد لمینتمرحله سوم ، جای گذاری

در این مرحله سرامیک ها روی دندان های شما قرار میگیرند دکتر شما قبل از اتصال بهص ورت دائمی آن ها را با چسب مخصوص روی دندان های شما قرار میدهد برای مطمئن شدن که از تناسب و رنگ آن. اگر هم لازم باشد ان را چندیدن بار از دندان ها جدا میکند برش میدهد تا به شکل مناسب برسد.

رنگ آن ها را با سایه سیمان مخصوص دندان میزان میکند سپس دندان شما را تمیز ، جلا داده و سطح دندان را کمی زبر می کند تا اتصال محکم تری ایجاد کند پس از آن ، سیمان مخصوص که معمولاً رزینی حساس به نور است ، روکش می شود و روی دندان شما قرار می گیرد. هنگامی که این پوشش در جای مناسب خود قرار گیرد ، او نور درمانی خاصی را برای فعال کردن مواد شیمیایی موجود در سیمان ، تسریع در سفت شدن آن می درخشد. نهابتا ، سیمان اضافی پاک می شود ، ردیف دندان ها بررسی می شود و تنظیمات لازم انجام می شود. دندانپزشک احتمالاً طی دو هفته آینده از شما می خواهد که برای ویزیت بعدی ویزیت کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن ۱۰۰۰ ۲۸ ۴۴ ۰۲۱ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *